Hoppa till innehåll

Prästkandidaten Mikael Nordin har insatts som lektor och akolyt

Måndagen den 22 september 2025 insattes prästkandidaten Mikael Nordin som lektor och akolyt av kardinal Anders Arborelius vid en mässa i S:t Eriks domkyrkas krypta.

En lektor har kyrkans uppdrag att läsa de bibelläsningar i mässan som föregår evangeliet. Om mässan inleds med procession och ingen diakon tjänstgör så bär lektorn in evangelieboken. 

En akolyt (ordet kommer av ett grekiskt ord som betyder ”efterföljare, medhjälpare”) har uppdraget att tjäna vid altaret och att assistera prästen och diakonen. Särskilt har han, om ingen diakon är närvarande, att bereda altaret och de heliga kärlen och att om så är nödvändigt såsom extraordinarie kommunionutdelare dela ut eukaristin till de troende. Om ingen diakon är närvarande rengör akolyten altarkärlen efter kommunionen. 

Innan någon kan vigas till diakon, vare sig man är präst- eller diakonkandidat, måste han ha mottagit tjänsten som lektor och akolyt och utövat denna under en lämplig tid. Mellan tilldelandet av tjänsten som akolyt och diakonvigningen skall förflyta åtminstone sex månader.