Hoppa till innehåll

Torsdag den 13 augusti

Läsning Hes 12:1–12

 

Herrens ord kom till mig : Människa ! Du lever bland ett motsträvigt folk. De har ögon att se med, men de ser inte. De har öron att höra med, men de hör inte. De är ju ett motsträvigt folk.

     Därför skall du, människa, mitt på dagen och i deras åsyn göra i ordning en sådan packning som förvisade brukar ha och i deras åsyn dra bort från platsen där du bor till en annan plats. Om de nu lägger märke till det – de är ju ett motsträvigt folk. Mitt på dagen och i deras åsyn skall du bära ut din packning som om du skulle förvisas. På kvällen och i deras åsyn ger du dig sedan av som förvisade brukar göra. I deras åsyn skall du göra ett hål i muren och bära ut din packning genom det. Lyft upp den på axeln i deras åsyn och dra bort med den i skymningen. Täck över ansiktet, så att du inte ser landet. Jag gör dig till ett tecken för israeliterna.

     Jag gjorde så som jag hade blivit befalld. Mitt på dagen bar jag ut min packning som om jag skulle förvisas. På kvällen gjorde jag med händerna ett hål i muren, och i deras åsyn drog jag bort i skymningen, med packningen som jag lyft upp på axeln.

     På morgonen kom Herrens ord till mig : Människa ! Israeliterna, det motsträviga folket, säger ju till dig : ”Vad är det du gör ?” Svara dem : Så säger Herren Gud : Denna profetia gäller Jerusalem och alla israeliter där. Säg : Jag är ett tecken för er. Så som jag har gjort, så skall det ske med dem. De skall förvisas, de skall föras bort. Fursten som är bland dem skall i skymningen lyfta upp sin packning på axeln och ge sig av. Man skall göra ett hål i muren, så att packningen kan bäras ut, och han skall täcka över ansiktet, så att han inte ser landet.

 

Responsoriepsalm          Ps 78:56–59, 61–62 (R. jfr 7b)

 

R. Glöm inte Herrens gärningar.

 

I sitt trots satte de Gud den Högste på prov,

     de höll inte hans vittnesbörd.

De vek trolöst tillbaka som sina fäder,

     de vek av som en opålitlig båge. R.

 

De förtörnade honom med sina offerhöjder

     och retade honom med sina gudabilder.

Gud såg dem och blev förgrymmad

     och stötte ifrån sig Israel med harm. R.

 

Han utlämnade sin makt till fångenskap,

     sin ära i fienders hand.

Han prisgav sitt folk åt svärdet

     och förgrymmades på sin arvedel. R.

 

Halleluja Ps 119:135

 

V. Låt ditt ansikte lysa över din tjänare,

och lär mig dina stadgar.

 

Evangelium Matt 18:21–19:1

 

Vid den tiden kom Petrus fram till Jesus och sade : ”Herre, hur många gånger skall min broder kunna göra orätt mot mig och ändå få förlåtelse av mig ? Så mycket som sju gånger ?” Jesus svarade : ”Jag säger dig : inte sju gånger utan sjuttiosju gånger.

     Därför är det med himmelriket som när en kung ville ha redovisning av sina tjänare. När han började granskningen, förde man in en som var skyldig honom tio tusen talenter. Eftersom han inte kunde betala, befallde hans herre att han skulle säljas tillsammans med sin hustru och sina barn och allt han ägde, så att skulden kunde betalas. Tjänaren kastade sig ner och bönföll honom : ’Ge mig tid, så skall jag betala alltsammans.’ Då kände hans herre medlidande med honom och lät honom gå och efterskänkte hans skuld.

     Men när tjänaren gick därifrån, mötte han en annan tjänare som var skyldig honom hundra denarer. Han grep honom om strupen och sade : ’Betala tillbaka vad du är skyldig !’ Den andre kastade sig ner och bad honom : ’Ge mig tid, så skall jag betala.’ Men han ville inte utan gick därifrån och lät sätta honom i fängelse tills skulden var betald.

     När de andra tjänarna såg vad som hände, tog de mycket illa vid sig och talade om alltsammans för sin herre. Då kallade denne till sig tjänaren och sade : ’Din usling, jag efterskänkte hela din skuld när du bad mig om det. Borde du inte ha varit lika barmhärtig mot din kamrat som jag mot dig ?’ Och i sin vrede lät hans herre bödelsdrängarna ta hand om honom tills hela skulden var betald. Så skall min himmelske fader göra med var och en av er som inte av uppriktigt hjärta förlåter sin broder.”

     När Jesus hade avslutat detta tal, bröt han upp från Galileen och kom in i Judeen på andra sidan Jordan.